History Day

397-102_NHD2018_Logo_FNL

 

Click here to download the new theme book!

Logo Banner

 

National History Day is a model of multidisciplinary, project-based learning that frames the academic year. Students will sharpen skills in research methods, critical thinking, and synthesis of information from diverse sources. The process of project creation and competition is both highly demanding and highly rewarding for students and teachers.  Each year students explore a historical topic related to the annual theme and present their research through research papers, documentaries, exhibits, dramatic performances, or websites. In addition, students must be able to effectively present their findings and interpretations of their topics to a panel of judges. They must also be able to answer questions from the judges about the content of their project, as well as their research process. Successful entries proceed from the regional competition to the state competition in Columbus and the national competition in Washington D.C. A national evaluation of the National History Day program conducted in 2009-2010 revealed that teachers and students who participate in National History Day report stronger reading and research skills, better college and career readiness, and an overall increased interest in historical topics.

Each year, the Cleveland History Center and Case Western Reserve University are proud to co-host Ohio History Day’s Region 3 Competition.

 

About History Day 2018


2018 NHD Theme
: Conflict and Compromise in History

 

Ohio Region 3: Cuyahoga, Lake, Lorain, Medina and Summit

 

Date: March 3, 2018

 

Prizes: Compete for cash prizes (regional competition) and Scholarships (national competition)


Divisions

Middle School Students, grades 6-8, compete in the Junior Division
High School Students, grades 9-12, compete in the Senior Division

Entries 

  • Individual

·         Historical papers

  • Individual and Team

·         Media Documentaries

·         Exhibits

·         Websites

·         Original Performances


Ohio History Day | State Winners from Region 3

Click here for a full list of Ohio History Day National Contest winners!

Click here for a full list of Ohio History Day State Contest winners!

State Contest Results

 


Region 3 Ohio History Day | 2017 Contest Results

HD 2017 Numbers

 

To see photos of the 2017 Region 3 Ohio History Day, head to our Facebook page!

Paper – Junior Division

 

First Place

Title: Holding Their Ground: Kent State Demonstrators and the Ohio National Guard

Student: Jane Nilson

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Second Place

Title: Sheppard v. Maxwell: The Right to a Fair Trial Takes the Stand

Student: Connor Stanton

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Third Place

Title: Elizabeth Blackwell’s Patient Stand for Women in Medicine

Student: Zahra Janjua

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Paper – Senior Division

 

First Place

 

Title: THE COLOR OF HIS PEN: CHARLES W. CHESNUTT (1858-1932) — THE MAN WHO STOOD ON THE COLOR LINE AGAINST DISCRIMINATION AND PREJUDICE

Student: Roberto DeMarchi

Teacher: Maria Marsilli, Homeschool

 

Second Place

Title: Lt. Gov. Oscar James Dunn of Louisiana

Student: Emet Celeste-Cohen

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: Hull House: The House of Social Reform

Student: Marta Bono Balcells

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Website – Junior Individual Division

 

First Place

Title: Dangerous Times for Our Democracy: Fred T. Korematsu’s Stand Against the Japanese American Internment

Student: Shruthi Ravichandran

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Second Place

Title: Decision to Drop: Truman’s Stand for Unconditional Surrender

Student: Rishav Roy

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Third Place

Title: Benjamin Franklin’s Stand For Independence – A Diplomatic French Coup

Student: Joshua Samulak

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Website – Senior Individual Division

 

First Place

Title: Eisenhower: Operation Overlord

Student: Teagan Smith

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

First Place

Title: Taking a Seat in History: The Flint Sit-Down Strike

Student: Katrina Cassell

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

Second Place

Title: Luther Terry: Taking a Stand Against Smoking

Student: Ethan Gimbel

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: The Little Steel Strike and the Fight for the Right to Unionize

Student: Lincoln Luzar

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Website – Junior Group Division

 

First Place

Title: Operation Valkyrie: Taking a Stand Against the Tyrant of World War II

Students: Thomas Gorenc, Paul Abou Haidar

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Second Place

Title: Stalingrad: The Russian Stand that Turned Back Germany’s Advance

Students: Terek Nukta, Alexander Day, Erhan Ali

Teacher: Joseph Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Third Place

Title: Jackie Robinson: Knocking Out of the Park For African-Americans

Students: Spencer Reardon, Andrew Ruggiero

Teacher: Jinnifer Roach, Middleburg Heights Junior High School

 

Website – Senior Group Division

 

First Place

Title: Sam Leibowitz and Scottsboro Boys Trial

Students: Emilie Evans, Hannah Roth, Allie Sweeney

Teacher: Tim Mitchell, Sarah Davis & Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Second Place

Title: Vietnam War POW Heroes of the Hanoi Hilton

Students: Grayson Newton, Frank Strasek, Chris Welch, Roni Shin

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Third Place

Title: John Laurens: Revolutionary War Hero Stands Up Against Slavery

Students: Ali Brugh, Aleksandra Dunjic, Ella Mathewson

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Performance – Junior Individual Division

 

First Place

Title: Motele Schlein: The Daring Partisan Who Took a Stand Against Immeasurable Odds.

Student: Ehren Collins

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Second Place

Title: Victory Parade: Wilma Rudolph’s Stand For Integration in Her Hometown

Student: Nadia Ibrahim

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Third Place

Title: First Lady of the World: Eleanor Roosevelt’s Universal Stand for Human Rights

Student: Isabella Issa

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Performance – Senior Individual Division

 

First Place

Title: Stokely Carmicheal: Taking a stand against racism.

Student: Samuella Bowden

Teacher: Tim Connell, Laurel School

 

Second Place

Title: A House Divided: The Formation of the Republican Party

Student: Kevin LaMonica

Teacher: Sarah Davis, Shaker Heights High School

 

Performance – Junior Group Division

 

First Place

Title: Serving Up Justice at the Lunch Counter

Students: Gina Travaglianti, Maria Johnson, Maya Smith

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Second Place

Title: The Strike That Took a Stand in History

Students: Jordan Chessar, Claire Adornato, Mia DeAngelis

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Third Place

Title: We Will Not Be Moved: The Story of the Lunch Counter Sit-Ins

Students: Stella Connelly, Sophia Vlastaris

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Performance – Senior Group Division

 

First Place

Title: Nelly Bly: What A Girl Is Good For

Students: Noa Marcus, Annie Stibora, Trinity Reeves

Teacher: Sarah Davis & Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Second Place

Title: Our Time is NOW

Students: Mika Reffner, Natalie Jaeb, Esme Alexander-Jaffe

Teacher: Tim Mitchell & Sarah Davis,  Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: General vs The President: Struggle for Command, Preserving the Power of the Presidency

Students: Joseph Baldwin, Trevor Doeringer, Micah Doane

Teacher: Michael Demchak, Christian Community School

 

Documentary – Junior Individual Division

 

First Place

Title: The Road to Marriage Equality: Taking a Stand for Love

Student: Bess von der Heydt

Teacher: David Saluga, Shaker Heights Middle School

 

Second Place

Title: Black Feminism: Taking a Stand for the Recognition and Acceptance of Black Women

Student: Dharma Nautiyal

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Third Place

Title: Thomas Paine: Standing for Independence with His Pen

Student: Praveen Kumar

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Honorable Mention

Title: The Heart to Take a Stand: Professor Christiaan Barnard and the First Human Heart Transplant

Student: Kabir Gulati

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Documentary – Senior Individual Division

 

First Place

Title: Jimi Hendrix: The Riff Heard Around the World

Student: Isabela Caroll

Teacher: Paul Kelly, Shaker Heights High School

 

Second Place

Title: John Brown: The Forgotten Stand in North Elba

Student: Sandra Harper

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: Why Run Only to Crawl Home: Silent Protest at the 1968 Olympics

Student: Fenner Dreyfuss-Wells

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: Denying Restraints: The Pentagon Papers and the Fight for Free Press

Students: Astrid Braun

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Documentary – Junior Group Division

 

First Place

Title: Rosie the Riveter: Taking a stand for women in the workforce

Students: Sylvie Prause, Kate Schneiberg

Teacher: David Saluga, Shaker Heights Middle School

 

Second Place

Title: Aung Song Suu Kyi: Taking a Stand for Democracy and Citizens’ Rights in Mayanmar

Students: Morgan Fowler, Grace Geier, Saskia River

Teacher: David Saluga, Shaker Heights Middle School

 

Third Place

Title: Katherine Graham: Taking a Stand Against Government

Students: Madeline Price, Kaisal Shah

Teacher: David Saluga, Shaker Heights Middle School

 

Honorable Mention

Title: The Little Rock Nine’s Stand for the Right to Education

Students: Mira Kabbara, Naya Alsouss

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Documentary – Senior Group Division

 

First Place

Title: Sterilization’s Final Chapter: Madrigal v. Quilligan

Students: Hannah Braun, Melis Baltan Brunet, Olivia La Rue

Teacher: Tim Mitchell & Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Second Place

Title: Margaret Sanger: Motherhood by Choice

Students: Camille Lamb, Malka Steinberg

Teacher: Sarah Davis & Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: Woody Guthrie: Unmasking Social and Political Injustices

Students: Ike Moore, Joe Moore

Teacher: Sarah Davis & Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: Protecting Americas Natural Beauty: Theodore Roosevelt and John Muir

Students: Eliana Sosin, Anna Herbst

Teacher: Sarah Davis & Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: Eliot Ness: The City Sweeper

Students: Brandon Duffett, Carter Belk, Ben Corbin, Keenan O’Toole

Teacher: Tim Mitchell & Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Exhibit – Junior Individual Division

 

First Place

Title: The Battle of Lake Erie: Perry’s Ultimate Stand at Put-In-Bay

Student: Sam Hessler

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Second Place

Title: Washing Away Death: The Forgotten Legacy of Ignaz Semmelweis

Student: Gabriel Creamer

Teacher: Jessica Smith, Menlo Park Academy

 

Third Place

Title: Miranda v. Arizona: A Criminal’s Stand Challenging Police Interrogation

Student: Mostafa Mamoun

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Honorable Mention

Title: Newsboy Strike of 1899: Striking for Rights

Student: Stella Naymik

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Honorable Mention

Title: Mahatma Gandhi’s Peaceful War for Independence

Student: Haley Coso

Teacher: Heidi Grunenberg, Kirtland Middle School

 

Honorable Mention

Title: Winston Churchill: Standing Alone in the face of an Enemy and an Ally

Student: Sam Johnson

Teacher: Michael Hoehn, Christian Community School

 

Honorable Mention

Title: Curt Flood Striking Out & Standing Up

Student: Maddie Mlachak

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Exhibit – Senior Individual Division

 

First Place

Title: Latvians for Freedom: Emigrating from Communist Invasion

Student: Krista Albertins

Teacher: Erica Powell, Strongsville High School

 

Second Place

Title: Dr. Seuss: Leading America to Victory

Student: Anjali Sharma

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Third Place

Title: Can’t Make a Monkey Out of Me: Science and Religion in the Scopes Trial

Student: Charlotte Lo

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: The Fight After the Shots are Fired: Jonathan Letterman takes a Stand for Soldiers’ Lives

Student: Nikhila Balasubramaniam

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: The Hungarian Revolution of 1956: Standing Up to the Soviet Union

Student: Kati Solymosi

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Honorable Mention

Title: Rachel Carson’s ‘Silent Spring:’ Taking A Stand for the Environment (1962)

Student: Marybeth Curtis

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Honorable Mention

Title: Louis B. Seltzer and the Sheppard Murder Case

Student: Grace Hessler

Teacher: Dave Ressler, Lutheran West High School

 

Exhibit – Junior Group Division

 

First Place

Title: Dr. Frances Oldham Kelsey: A Courageous Stand Against Thalidomide Prevents Crippling a Nation

Students: Kenton Carrell, Carson Carrell, Christopher Speelman

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Second Place

Title: The Clinton 12: The Story Untold for 50 Years…

Students: Katie Ziegler, Nina Scaparotti

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Third Place

Title: Women Spies of the Civil War

Students: Noor Ahmed, Hala Ahmed, Maura Ingraham

Teacher: Jessica Smith, Menlo Park Academy

 

Honorable Mention

Title: JFK: “We Choose To Go To the Moon”

Students: Hannan Paulin, Madison Preston, Jenna Marler, Christina Gillespie, Erin Cain

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River Middle School

 

Honorable Mention

Title: Equal Justice Under Law: The Ratification and Implementation of the 14th Amendment

Students: Katey Fritz, Anela Reynolds-Turk, Valerie Laurianti

Teacher: Jessica Smith, Menlo Park Academy

 

Honorable Mention

Title: A Stand to Prove Separate is Not Equal; Brown v. Board of Education

Students: Masa Tajour, Malak Mamoun

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Honorable Mention

Title: Nelson Mandela

Students: Mora Forkapa, Abbie Reardon, Kyra Dossa, Erin Dossa

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Exhibit – Senior Group Division

 

First Place

Title: GOP Stands for Civil Rights: Philadelphia Plan

Students: Ethan Weingart, Britt Anderson

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Second Place

Title: Kathrine Switzer: “Fearless in the Face of Adversity”: 26 Miles that Revolutionized Women’s Sports

Students: Abbey Szunyog, Madelaine Markovich

Teacher: Michael Demchak, Christian Community School

 

Third Place

Title: Winston Churchill and the Battle of Britain

Students: Thomas Krizman, Dylan Smith, Adam Hackett

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Honorable Mention

Title: Alice Paul: Standing Up for Women’s Suffrage

Students: Luciana Cina, Elisa Cintron, Amanda Cini

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Honorable Mention

Title: Stop the War: Students for a Democratic Society

Students: Rouie Pollack, Caroline Wollman

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: “Making Water Run Uphill:” The Ludlow Community Association

Students: Elizabeth Brown, Julie Caffrey

Teacher: Joseph Konopinski & Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Honorable Mention

Title: Taking a Stand Against “the Four Horsemen of Calumny”; The Vocal Opponents of McCarthyism

Students: Chris Feighan, Jimmy Guarente

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

2017 Special Prize Winners

 

Friends of the Maltz Museum of Jewish Heritage – Special Prize in Jewish History

GRAND PRIZE

Title: Motele Schlein: The Daring Partisan Who Took a Stand Against Immeasurable Odds.

Category: Junior Individual Performance

Student: Ehren Collins

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

HONORABLE MENTION

Title: Arthur Lelyveld and The Freedom Summer

Category: Senior Group Exhibit

Students: Harry Carroll, Evan Richards

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Title: The Rise of Adolf Hitler: From an Austrian Kind to a World War II Anti-Hero

Category: Senior Individual Exhibit

Student: Sara Kalout

Teacher: Erica Powell, Strongsville High School

 

Title: The White Rose Takes a Stand Against the Nazis’ Regime

Category: Junior Individual Exhibit

Student: Shaun Domanick

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

 

Western Reserve Society Sons of the American Revolution – Sons of the American Revolution Award

 

Title: Fight Me! Alexander Hamilton: A Man Who Loved to Take Stands and Pick Fights

Category: Junior Individual Exhibit

Student: Christopher Costantini

Teacher: Pamela Nemec, St. Barnabas School

 

Title: The Battle of Lake Erie: Perry’s Ultimate Stand at Put-In-Bay

Category: Junior Individual Exhibit

Students: Sam Hessler

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Title: The Sons of Liberty and The American Revolution

Category: Junior Individual Website

Students: Stephen Cressman

Teacher: Jinnifer Roach, Middleburg Heights Junior High School

 

Oberlin Heritage Center – Oberlin Heritage Center Hubbard Prize

 

Title: Failed Peace: The League Of Nations’ Rise

Category: Senior Group Website

Students: Asher Cipinko, Ewan Inglis,

Teacher: Donna Shurr, Oberlin High School

 

Case Western Reserve University History Associates – David Van Tassel Teacher Award

 

Brianna Laubenthal, Edwards Middle School

 

Early Settlers Association of the Western Reserve – Early Settlers Association Awards

 

Title: The Hough Riots (1966): Standing Up or Burning Down?

Category: Senior Individual Documentary

Student: Gabby Bayness

Teacher: Dave Ressler, Lutheran West High School

 

Title: Eliot Ness Stands Up Against Corruption in the Cleveland Police Department

Category: Senior Individual Exhibit

Student: Zavier Roberts

Teacher: Dave Ressler, Lutheran West High School

 

Title: The Little Steel Strike and the Fight for the Right to Unionize

Category: Senior Individual Website

Student: Lincoln Luzar

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Title: The Battle of Lake Erie: Perry’s Ultimate Stand at Put-In-Bay

Category: Junior Individual Exhibit

Student: Sam Hessler

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Title: Five Visionaries Bring New Life to Playhouse Square

Category: Junior Group Exhibit

Students: Amanda Stanek, Brooke Money

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Title: Woman’s Suffrage Movement in Ohio

Category: Senior Individual Exhibit

Student: Maggie Blossey

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Title: Cleveland’s Junior League Comes to the Rescue of Playhouse Square

Category: Senior Group Website

Students: Marissa Thompson, Angel Ortiz, Abby Macelhannon

Teacher: Dave Ressler, Lutheran West High School

 

Title: Sheppard v. Maxwell: The Right to a Fair Trial Takes the Stand

Category: Junior Individual Paper

Students: Connor Stanton

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Title: THE COLOR OF HIS PEN: CHARLES W. CHESNUTT (1858-1932) — THE MAN WHO STOOD ON THE COLOR LINE AGAINST DISCRIMINATION AND PREJUDICE

Category:  Senior Individual Paper

Students: Roberto DeMarchi

Teacher: Maria Marsilli, Homeschool

 

Title: Eliot Ness: The City Sweeper

Category: Senior Group Documentary

Students: Brandon Duffett, Carter Belk, Ben Corbin, Keenan O’Toole

Teacher: Tim Mitchell & Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Title: Breaking the Color Barrier: Paul Brown Pioneers By Rostering Colored Players Motley & Willis

Category: Junior Group Exhibit

Students: William DiPronio, Joseph DeAngelis, Keaton O’Donnell, Maxwell Zuschin

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

Title: Oliver Hazard Perry: A Fearless Stand For Victory in the Battle of Lake Erie

Category: Junior Individual Paper

Student: Alexander Massier

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Title: Holding Their Ground: Kent State Demonstrators and the Ohio National Guard

Category: Junior Individual Paper

Student: Jane Nilson

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Title: Battle of Lake Erie: Commodore Oliver Hazard Perry

Category: Senior Group Exhibit

Students: Colin Walsh, Paul Nicolosi, Zach Martin

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Title: Buckeye Bullet Defeats Hitler

Category: Junior Group Exhibit

Students: Nathan DeBenedictis, Matthew Serdinak

Teacher: Pamela Nemec, St. Barnabas School

 

Baseball Heritage Museum – Baseball Heritage Museum Prize

 

Title: Branch Rickey: A Stand Up Double For Change

Category: Junior Individual Paper

Student: Thomas Crowe

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

The Shaker Historical Museum – The Shaker Historical Museum Award

 

Title: Du Bois and The Crisis: Standing For The Black Man

Category: Senior Individual Exhibit

Student: Colin Boyle

Teacher: Sarah Davis, Shaker Heights High School

 

Shaker Heights Public Library – Shaker Library Award Sponsored by FactCite.com

 

Title: Aung Song Suu Kyi: Taking a stand for democracy and citizens’ rights in Myanmar

Category: Junior Group Documentary

Students: Morgan Fowler, Grace Geier, Saskia River

Teacher: David Saluga, Shaker Heights Middle School

 

John Vacha Scholarship – Junior Division

 

Title: Taking a Stand While Laying Down, Bruce Klunder Dies Protesting Cleveland School Segregation

Category: Junior Individual Exhibit

Student: Amanda Bogus

Teacher: Judith Darus, St. Barnabas School

 

John Vacha Scholarship – Senior Division

 

Title: THE COLOR OF HIS PEN: CHARLES W. CHESNUTT (1858-1932) — THE MAN WHO STOOD ON THE COLOR LINE AGAINST DISCRIMINATION AND PREJUDICE

Category: Senior Individual Paper

Students: Roberto DeMarchi

Teacher: Maria Marsilli, Homeschool

 

Cleveland Grays Armory Museum – Cleveland Grays Armory Museum Special Prize for Military History

 

Title: Oliver Hazard Perry: A Fearless Stand For Victory in the Battle of Lake Erie

Category: Junior Individual Paper

Student: Alexander Massier

Teacher: Joe Parrino, Birchwood School of Hawken

 

Title: “As goes Oberlin, so goes the United States”

Category: Senior Group Performance

Students: Lucy Cipinko, Eva Phillips, Madeline Hennessey

Teacher: Donna Schurr, Oberlin High School

 

Title: The Truman Doctrine: “An Investment in World Freedom and Peace”

Category: Senior Group Documentary

Students: Will Kieger, Christopher Min

Teacher: Tim Mitchell, Shaker Heights High School

 

Title: Desmond Doss: Battle of Faith, Demonstration of Courage

Category: Junior Individual Documentary

Student: John Maddock

Teacher: Michael Hoehn, Christian Community School

 

Title: John Laurens: Revolutionary War Hero Stands Up Against Slavery

Category: Senior Group Website

Students: Ali Brugh, Aleksandra Dunjic, Ella Mathewson

Teacher: Frank O’Grady, Rocky River High School

 

Title: Operation Valkyrie: Taking a Stand Against the Tyrant of World War II

Category: Junior Group Website

Students: Thomas Gorenc, Paul Abou Haidar

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken

 

Title: The Fight After the Shots are Fired: Jonathan Letterman takes a Stand for Soldiers’ Lives

Category: Senior Individual Exhibit

Students: Nikhila Balasubramaniam

Teacher: Joseph Konopinski, Shaker Heights High School

 

Title: The Battle of Lake Erie: Perry’s Ultimate Stand at Put-In-Bay

Category: Junior Individual Exhibit

Students: Sam Hessler

Teacher: Connie Miller, Birchwood School of Hawken


Special thanks to our 2017 sponsors and special prize donors:

 

Shaker Heights Public Library

FactCite.com

Shaker Historical Society

Early Settlers Association

Sons of the American Revolution

Friends of the Maltz Museum

Grays Armory Museum

Baseball Heritage Museum

Oberlin Heritage Center

Dick and Linda Calta

CWRU Department of History & School of Law

In Memoriam – Anonymous Donor of John Vacha Scholarship

 Sponsor Logo Group


History Day Resources

For Teachers | Rule Book | Middle School Guide | High School Guide

For Students | Topic Ideas | Choose a Project Category | National History Day Student Resources

For Judges | What to Expect When Judging | Categories | Rule Book | Sample Evaluation Forms


 

 Take a look back at winners from past years:

2012 2013 2014 2015 2016

For general History Day inquiries, please contact:

Steve Eigsti, Region 3 History Day Associate  
Cleveland History Center
10825 East Boulevard
Cleveland, Ohio 44106
Email: historyday@wrhs.org
Phone: (216) 721-5722 ext. 1503
Fax: (216) 721-0891
Lori Smith, Region 3 History Day Coordinator
Cleveland History Center
10825 East Boulevard
Cleveland, Ohio 44106
Email: lsmith@wrhs.org
Phone: (216) 721-5722 ext. 1400
Fax: (216) 721-0891

 

National History Day is a meaningful way for students to study historical issues, ideas, people and events by engaging in historical research. When studying history through historical research, students and teachers practice critical inquiry: asking questions of significance, time and place. Through careful questioning history students are immersed in a detective story too engaging to stop reading.

– Excerpt From National History Day 2011